optymalizacja-strony-www-blog

Optymalizacja strony internetowej – jak trafić do klientόw w sieci (szybciej od konkurencji)?

Optymalizacja strony internetowej – co to jest i dlaczego wiele firm wydaje na taką usługę nawet kilka tysięcy euro miesięcznie? W tym artykule przeczytasz, co to jest optymalizacja SEO i jak pomoże Ci ona wyprzedzić Twoją konkurencję w Internecie i zdobyć więcej klientów. Dowiesz się, jak zadbać o nią samodzielnie, bez drogich agencji SEO.

Moim gościem jest Justyna Lubawy-Żak – projektantka stron internetowych w WordPress i specjalistka ds. marketingu internetowego oraz automatyzacji.

 

Optymalizacja strony internetowej pod SEO – co to w ogόle jest?

Wielu właścicieli biznesόw nie wie, co się kryje pod pojęciem „optymalizacja SEO” – możesz nam to krόtko wyjaśnić?

Optymalizacja SEO to wszelkie działania na stronie internetowej, które mają poprawić jej widoczność w wyszukiwarkach, głównie w popularnej wyszukiwarce Google. Skrót SEO to Search Engine Optimization, czyli dosłownie optymalizacja pod kątem wyszukiwarek. 

Możemy rozróżnić dwa typy optymalizacji witryny: optymalizacja on-site – czyli działania bezpośrednio na naszej stronie internetowej oraz optymalizacja off-site – czyli czynniki, które wpływają na pozycję naszej strony, ale dzieją się poza jej obrębem.

 

Optymalizacja pod słowa kluczowe – pierwszy krok do widoczności w Google

Ok, to zacznijmy: optymalizacja strony internetowej pod SEO? Od czego zacząć?

Zdecydowanie od znalezienia słów kluczowych, na które chcemy, aby nasza witryna pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania. W procesie optymalizacji musisz sprawdzić, czego szukają Twoi użytkownicy w odpowiedzi na dane zapytanie. 

Słowa kluczowe to dokładnie te frazy, które nasi docelowi odbiorcy wpisują w wyszukiwarkach. To one właśnie, pozwalają algorytmom wyszukiwarek znaleźć odpowiednie informacje na Twojej stronie.

I to jest najważniejszy aspekt w optymalizacji SEO. Odpowiednio dobrane słowa kluczowe pomogą naszej witrynie wybić się na pierwsze pozycje w Google i zwiększą na niej ruch. Tutaj warto poszukać słów z tzw. długiego ogona (long-tail) z uwagi na mniejszą konkurencję a większe możliwości specjalizacji.

To może podam tutaj taki przykład dla jeszcze lepszego zrozumienia:

Wyszukiwaną frazą kluczową np. dla producenta basenόw ogrodowych może być: „basen ogrodowy stelażowy” – taką frazę wpisałabym do wyszukiwarki, gdybym szukała właśnie tego produktu.

A o co chodzi ze słowami kluczowymi z długiego ogona? Lepiej używać bardziej sprecyzowanej frazy kluczowej, np. „okrągły basen ogrodowy stelażowy dla dzieci”. Jeśli użyję bardzo ogόlnej frazy, np. po prostu „basen”, to:

  • w wynikach wyszukiwania pojawi się bardzo dużo innych konkurencyjnych stron i szansa zauważenia mojej oferty będzie dużo mniejsza
  • może trafić na moją stronę nieodpowiednia grupa docelowa, np. klienci szukający basenόw do wkopania w ziemię, ktόrzy nie będą w ogόle zainteresowani moją ofertą. ,

A gdy już wiem, jakie słowa kluczowe wpisują moi klienci do wyszukiwarki, to co dalej? Jakie są kolejne kroki, żeby optymalizacja strony internetowej zadziałała?

Kiedy mamy już słowa kluczowe specyficzne dla naszej niszy i najlepiej opisujące, czym się zajmujemy, należy stworzyć i zoptymalizować treści.

Napisanie wartościowego contentu na stronę warto zlecić copywriterowi. Profesjonalista zadba o atrakcyjne treści, z uwzględnieniem naszych słów kluczowych i informacje przydatne dla użytkowników, które zachęcą ich do odwiedzenia witryny. 

Optymalizacja tytułów i metaopisów – co musisz wiedzieć 

Kolejnym krokiem będzie optymalizacja tytułów (title) i metaopisów (meta description). Tytuł strony internetowej powinien zawierać odpowiednio dobrane słowo kluczowe oraz nie być dłuższy niż 600 px (około 60 znaków).

Meta opis natomiast powinien zachęcać do odwiedzenia strony, może znajdować się w nim także odmiana słowa kluczowego i nie powinien być dłuższy niż 960 px (około 150 znaków). To powinna być krótka prezentacja strony w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacja zdjęć na stronie – ważne wskazówki

Musimy także pamiętać o zdjęciach czy grafikach, które ładujemy na stronę. Konieczna jest optymalizacja nazwy zdjęcia, jego rozmiaru, wagi i formatu. Ma to wpływ nie tylko na ich pozycję w wyszukiwarkach, ale również na szybkość naszej strony. 

Opis zdjęcia

Częste błędy w opisach zdjęć to:

  • brak nazwy pliku graficznego lub błędna nazwa np. IMG1234567.jpg
  • stosowanie polskich znaków, np. łyżwy-figurowe-białe.jpg
  • brak rozdzielenia słów myślnikiem np. lyzwyfigurowebiale.jpg

Odpowiednie nazwy zdjęć są bardzo istotne jeśli mamy sklep online, bo produkty są bardzo często wyszukiwane przez kupujących w Google Image.

Format zdjęcia

Warto także zadbać o format zdjęcia – powinien on być przyjazny wyszukiwarkom. Najnowsza technologia, czyli pliki WebP są o 25-35% mniejsze w porównaniu z PNG. Zachowują przy tym taką samą jakość. Obrazy będą atrakcyjne wizualnie, ale nie spowolnią ładowania się strony.

A to ważne z uwagi na optymalizację, bo witryny, które wczytują się zbyt długo, nie mają szans na pierwsze miejsca w wynikach wyszukiwania. I tutaj z pomocą przychodzą nam nowoczesne narzędzia – polecam wtyczkę WebP. Wtyczka ta jednym kliknięciem zastępuje pliki w standardowych formatach JPEG, PNG i GIF formatami WebP i AVIF i pozwala zaoszczędzić ponad połowę wagi strony bez utraty jakości.

Kompresja zdjęć

Jeszcze w kontekście szybkości działania strony – kompresja naszych zdjęć jest niezwykle istotna i nie powinna ona przekraczać 200-300 kilobajtów. Dlatego zalecam większe zdjęcia kompresować, zanim wrzucimy je na stronę – w tym celu warto skorzystać z dostępnych narzędzi online np. https://tinypng.com/ czy https://compressnow.com/.

Optymalizacja treści blogowych na stronie – jak to zrobić?

Optymalizacja strony internetowej dotyczy nie tylko zakładki z ofertą – jest ona ważna także dla artykułόw na naszym blogu. O czym trzeba tutaj pamiętać?

Dokładnie, nie możemy zapomnieć o optymalizacji treści blogowych, które mogą skutecznie kierować ruch na naszą stronę. Tutaj znowu ważną rolę odgrywają słowa kluczowe. Pisząc artykuły, warto posłużyć się dostępnymi narzędziami online i sprawdzić jakie problemy mają nasi klienci i jakich informacji szukają w Internecie. Do takiej analizy polecam np. Answer The Public, które gromadzi wszystkie dane z Google i daje nam jak na tacy gotowe frazy kluczowe do wykorzystania.

Inną dobrą praktyką w optymalizacji jest dodanie do starych wpisów, linków wewnętrznych do nowszych artykułów. Tworząc nowe treści, często dodajemy linki tylko do wcześniejszych artykułów, ale warto zoptymalizować także stare treści.

Skuteczna optymalizacja strony internetowej – to Ci się przyda

Moje ostatnie pytanie: Wielu przedsiębiorcόw dodaje treści na swoją stronę www samodzielnie, bez angażowania fachowcόw od SEO czy chociażby copywritera. Jakie masz dla nich rady? Czy są jakieś narzędzia online, które pomagają zoptymalizować stronę? 

Oczywiście, kilka z nich już wymieniłam wyżej. Ale dla mnie takim absolutnym must have jest YOAST SEO, czyli wtyczka do WordPressa, która pomaga w optymalizacji naszej witryny pod kątem pożądanych fraz.

Informuje nas, co jest do zoptymalizowania, co zostało zrobione w odpowiedni sposób, a co jest jeszcze do poprawy. Naprawdę bardzo przydatne narzędzie, które pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Wtyczka prowadzi nas właściwie przez cały proces skutecznej optymalizacji.

Wniosek: Optymalizacja strony internetowej potrafi zdziałać naprawdę dużo dobrego dl naszego biznesu. Polecam optymalizować każdą stronę internetową, bo to skuteczny sposób na wzrost jej widoczności oraz zwiększenie ruchu w naszej witrynie.

Bardzo dziękuję za rozmowę i cenne wskazόwki!

Ja rόwnież!

Potrzebna Ci  zoptymalizowana i atrakcyjna wizualnie strona internetowa? Zleć to Justynie! ⇒  www.justynazak.com Facebook: klik

Justyna Żak – ekspertka w obszarze biznesu online oraz generowania pasywnego dochodu. Pomaga innym ambitnym kobietom zakwitnąć w wirtualnej przestrzeni

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk