zdalna-asystentka-blog-img

Kim jest zdalna asystentka z niemieckim i jak może pomóc rozwinąć Twój biznes?

Prowadzisz firmę w Niemczech? A może zdarza Ci się współpracować z niemieckojęzycznymi klientami? W obu tych przypadkach bez dobrej znajomości języka ani rusz. Jest jednak ktoś, kto dobrze sprawdza się w takich sytuacjach – to właśnie zdalna asystentka posługująca się językiem niemieckim. 

Kim właściwie jest wirtualna asystentka i w jakich zadaniach może Cię wyręczyć? Za chwilę wszystkiego się dowiesz!

Kim jest zdalna asystentka?

Zdalna asystentka czy inaczej wirtualna asystentka (w skrócie WA) to osoba, która zdalnie wspiera przedsiębiorców w rutynowych lub jednorazowych zadaniach związanych z prowadzeniem firmy. Często jest to:

  • mailowa lub telefoniczna obsługa klienta, 
  • prowadzenie social mediów, 
  • uzupełnianie strony internetowej czy bloga firmowego, 
  • załatwianie spraw administracyjnych, 
  • research itp. 

W tym momencie pewnie pomyślisz: człowiek orkiestra?!? 

Nie do końca. Owszem, niektóre zdalne asystentki oferują bardzo szeroki zakres usług, jednak zdecydowana większość wybiera jedną lub dwie specjalizacje

Z jakiego powodu? Dzięki temu mogą świadczyć usługi na dużo wyższym poziomie. No bo czy nie jest tak, że jeśli znasz się na wszystkim to tak naprawdę… na niczym? 

Musisz też wiedzieć, że dobra zdalna asystentka nigdy nie spoczywa na laurach, jeśli chodzi o szkolenia. Dużo efektywniej jest więc skupić się np. na dwóch konkretnych dziedzinach i stać się w nich ekspertem, niż wiedzieć „coś tam” w dziesięciu różnych obszarach.

Dlaczego warto postawić na WA z niemieckim?

Zdalna asystentka znająca język niemiecki to osoba dość wąsko wyspecjalizowana. Może ona zaoferować ogromne wsparcie przedsiębiorcom prowadzącym działalność w krajach niemieckojęzycznych. 

Znalezienie kilku pracowników w języku polskim, np. copywritera, specjalisty od WordPressa czy od social mediów nie jest większym problemem, prawda? Ale co, jeśli współpracujesz z niemieckimi klientami? Wszyscy ci specjaliści musieliby znać język niemiecki lub zapewne potrzebowałbyś tłumacza niemieckiego na cały etat.

Można dużo prościej (i oszczędniej). Zdalna asystentka z językiem niemieckim wesprze Cię bez problemu w wielu obszarach. Do tego nie potrzebuje ona miejsca w Twoim biurze czy etatowego zatrudnienia. Wirtualne asystentki rozliczają się tylko za faktycznie przepracowany czas, na podstawie faktur.

Jakie zadania możesz oddelegować wirtualnej asystentce z  językiem niemieckim?

Przejdźmy teraz do zadań, którymi najczęściej zajmuje się polsko-niemiecka zdalna asystentka. Z całą pewnością nie będzie to kompletna lista, ale na pewno da Ci ona pogląd na to, na jakie wsparcie możesz liczyć ze strony takiej osoby.

Teksty na stronę www

To przykład zadania spędzającego sen z powiek niejednego właściciela biznesu. Jeśli jesteś w trakcie tworzenia strony www w języku niemieckim lub Twoja obecna witryna wymaga odświeżenia, będzie to idealne zadanie do powierzenia wirtualnej asystentce.

Dla WA z językiem niemieckim praca ze słowem to codzienność. Jeśli do tego druga gałąź jej specjalizacji obok języka obcego to copywriting (jak w moim przypadku ?), to poza świetnym niemieckim posiada ona też wiedzę na temat tworzenia skutecznych treści marketingowych. Zdalna asystentka z takimi umiejętnościami przygotuje dla Ciebie opisy produktów, treści na stronę lądowania (landing page) czy do newslettera.

Artykuły blogowe

Tutaj sprawa wygląda podobnie. Tworzenie ciekawych treści na bloga, które przyciągną nowych klientów to nie bułka z masłem. Najczęściej jest to też jeden z ostatnich punktów na liście zadań przedsiębiorcy, a wiadomo nie od dziś, że blog to świetny sposób na pozyskiwanie nowych klientów.

Zdalna asystentka z niemieckim może tworzyć wpisy blogowe dostosowane pod kątem SEO. Dzięki temu Twoja strona www będzie wyżej w wyszukiwarce, a klienci szybciej znajdą Twoją firmę w internetowym gąszczu.

Prowadzenie profilu firmowego na social media

Umówmy się, nie każdy jest urodzonym social media ninja. Jasna sprawa. Brakuje Ci pomysłów na komunikację z klientami na Facebooku czy Instagramie? Nie czujesz się pewnie w tworzeniu treści w języku niemieckim (“der” czy “das” ?)? No to czas oddelegować te zadania wirtualnej asystentce i odetchnąć z ulgą.

Asystentka znająca niemiecki nie tylko przygotuje kreatywne, angażujące i bezbłędne teksty do postów. Może stworzyć także przyciągające wzrok grafiki, które będą spójne z wizerunkiem Twojej firmy.

Tłumaczenia

Zaczynając współpracę ze zdalną asystentką, warto zwrócić uwagę na jej poziom znajomości języka. Zadecyduje to bowiem o jakości efektów jej pracy oraz o tym, jak zaawansowanego wsparcia będzie mogła Ci udzielić. WA znająca bardzo dobrze niemiecki bez problemu wykona dla Ciebie tłumaczenie polsko-niemieckie różnych tekstów – od maili do klientów, poprzez treść oferty, aż po teksty na stronę www. 

Z typowych zadań, które sama często wykonuję, mogę tutaj wymienić tłumaczenie tekstów na stronę internetową, opisów produktów, maili czy nawet treści książek

Kontakt z klientem niemieckojęzycznym

To jak wiadomo jedno z tych zadań, którego realizacja bez dobrej znajomości języka obcego nie może się udać. Jeśli chcesz, by Twój niemieckojęzyczny klient został obsłużony sprawnie i czuł, że go w pełni zrozumiałeś – powierz go doświadczonej asystentce z niemieckim.

Zdalna asystentka może zająć się nie tylko odpisywaniem na maile. Przejmie także kontakt telefoniczny, odpowiadając na pytania Twoich klientów czy informując ich o Twojej ofercie. 

Zdalna asystentka lekiem na całe zło?

Pewnie nie na całe, ale przynajmniej na tą część Twojego biznesu, która codziennie przytłacza się nadmiarem obowiązków.

Zdalna asystentka z niemieckim ułatwi Twoją komunikację z klientami z Niemiec. Wreszcie przestaniesz też tylko gasić pożary w Twojej firmie i skupisz się na tym, co lubisz i potrafisz robić najlepiej. Zyskasz przestrzeń na działania, które zwiększą Twoje przychody lub zwyczajnie będziesz miał więcej czasu dla siebie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk